Biologicznie aktywne substancje, które znajdują się w sekrecie pijawek otwierają kanały, przez które do komórki dostają się niezbędne substancje i zostają usunięte już przetworzone. Dlatego też lista chorób, do leczenia których wykorzystywane są pijawki jest bardzo długa.
Po pierwsze są to choroby naczyń krwionośnych serca: wysokie ciśnienie, arteroskleroza, nadmierna lepkość krwi, stenokardia, zawał serca, żylaki w nogach, zaburzenia tętniczego krwiobiegu w nogach i ich komplikacje – wrzody żołądka, obrzęki. W ginekologii pijawki są tak samo bardzo dobrymi pomocnikami. – zahamowują różnego rodzaju procesy zapalne w macicy, pomagają przy cystach w jajnikach, endometriozie, podczas klimakterium, przy różnych zrostach w małej miedniczce, nawet przy oziębłości seksualnej i przy bezpłodności, w przypadkach mastopatii. Mężczyznom pijawki pomagają w leczeniu prostaty, zachorowań jąder, impotencji, przy zapaleniu pęcherza moczowego i dróg moczowych. Osiągnięto bardzo dobre wyniki w leczeniu różnego rodzaju bólów głowy, nawet migreny. Neurolodzy powinni pamiętać o pijawkach, kiedy leczą neuryty choroby neurologiczne, dyskopatie, choroby kręgosłupa (przepuchlinę kręgów), arterosklerozę mózgu głowy, stany przedzawałowe, wylewy.
Ponieważ substancje wydzielane przez pijawki zmniejszają ilość cukru we krwi, poprawiają pracę trzustki, wykorzystywane są one w kompleksowym leczeniu cukrzycy i komplikacji z nią związanych. Przeciwzapalne, przeciwbakteryjne działanie sekrecji stosowane jest w leczeniu stanów zapalnych uszu – nosa – gardła, różnych chorób skórnych (trądzika młodzieńczego, ropniaków, egzem, różyczki, psoriazy), chorób zapalnych alergicznych narządów układu oddechowego (dychawica oskrzelowa, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc).
Po różnych operacjach, jeżeli pijawki będą położone niezwłocznie, rany będą się szybciej goić, nie będą się tworzyć zrosty, nie będzie dużych znamion. Po naciągnięciu, uderzeniu się lub po zwichnięciu stawu pijawki działają jak natychmiastowa pomoc. Złamane kości też szybciej się zrosną. I to jeszcze nie wszystkie choroby, przy leczeniu których pomagają pijawki.