Bezpośrednio przed zabiegiem nie wolno przyjmować leków o właściwościach rozrzedzających krew bądź rozszerzających naczynia. Silne leki powinny być odstawione minimum dzień przez zabiegiem.
UWAGA! Każde odstawienie leków powinno być uprzednio skonsultowane z lekarzem prowadzącym.
  Prosimy przed zabiegiem nie używać mydeł zapachowych, balsamów i perfum w okolicach miejsca, gdzie ma być przystawiana pijawka.

Po zabiegu występuje krwawienie przez 6-12-24 godzin, co jest zjawiskiem normalnym i korzystnym, który nie szkodzi organizmowi. Kiedy z ranki przestnie sączyć się krew należy zdjąć opatrunek i zostawić to miejsce otwarte, ewentualnie przetrzeć je spirytusem aptecznym naniesionym na gazik.
Po zabiegu absolutnie nie należy rękoma dotykać pozostawionej przez pijawkę ranki. Nie można jej także rozdrapywać bezpośrednio ani też drapać skóry w odległości 5 – 7 cm wokół ranki.
W czasie pierwszej doby po seansie hirudoterapii nie należy ranki moczyć wodą oraz uważać aby nie była ona zmoczona wilgocią pochodzącą z potu. Pełną kąpiel można brać dopiero na trzeci dzień. Po kąpieli rankę należy zabezpieczyć niewielkim opatrunkiem.
Miejsca swędzące można przecierać octem winnym lub posmarować maścią przeciwhistaminową np. Fenistil żel.

Po zabiegu może wystąpić zaczerwienie lub nieduży obrzęk, jeśli jego średnica nie jest większa niż 4-5 cm to nie jest niepokojące (ustąpi samoistnie w ciągu kilku dni). Innym objawem może być „huśtawka ciśnieniowa”, która normuje się w ciągu kilku godzin. Objawy uboczne występują tylko u części osób po zabiegu.